מסלולים בצפון עם מים07/02/2017

מסלולים בצפון עם מים
אין כמו טיול מים מרענן ובמיוחד כשמדובר בטיול קיצי בצפון. החלטתם לצאת לחופשה של כמה ימים בקיץ בצפון הרחוק? רוצים לשלב במהלך החופשה מסלולי מים שונים? הנה כמה רעיונות למסלולים בצפון עם מים, שתוכלו לצאת אליהם יחד עם הילדים או עם החברים הכי טובים:

טיול בנחל הבניאס
המסלול הנהדר הזה נפלא לאחד מימי הקיץ החמים ומתאים לחובבי המים. המסלול כולל ביקור בנחל השוצף, שנמצא בשיפוליו של הר החרמון – נחל חרמון, המוכר לכולנו בשמו "הבניאס". שם נמצאת גם שמורת הטבע, שנקראת על שמו של הנחל, שמורת טבע המושכת אליה מטיילים רבים בקיץ ולא בכדי. היא מציעה מסלולי הליכה נהדרים, תוואי שטח מגוונים ועצירה בנקודות קסומות לאורך הדרך. מסלול ההליכה העיקרי מתחיל בעין בניאס, היכן שנמצאות מספר בריכות טבעיות וכולל ביקור במערת פארן, שהופכת בחודשי החורף הגשומים לבריכה בפני עצמה. הוא עובר לצד שרידיו של מקדש עתיק ולאורכו צמחייה סבוכה וגם לא מעט בעלי חיים, שעוצרים לביקור.

טיול בשמורת נחל שניר
אם אתם מחפשים מסלול עשיר במים, המסלול הבא הוא במיוחד בשבילכם. הטיול מתמקד בנחל שניר, שמתחיל בדרום לבנון וממשיך במורדותיו של החרמון עד שמגיע לחלק הצפוני של עמק החולה. זהו נחל שופע, אם כי עוצמתו משתנה בין העונות. בעוד שבחודשי הקיץ ניזון הנחל ממי המעיינות הלבנונים, בחודשי החורף המים שבו מגיעים ממי השיטפונות. מסיבה זו בדיוק כדאי לטייל בשמורה בעיקר בתחילת הקיץ, בחודשים מאי ויוני, אז הזרימה בו בשיאה (המים שבנחל מגיעים מהפשרת השלגים). המסלול לאורך הנחל מגוון מאד מבחינת אופי התוואי שלו, וזאת בהתאם לעוצמת הזרימה שמשתנה בו בחלקים מסוימים. לצדו של המסלול ישנה צמחייה עבותה, מה שמקל במידה מסוימת על המטיילים.

וילות מומלצות בצפון

טיול בשמורת דן
שמורת דן המקסימה מהווה מוקד משיכה למטיילים רבים, המחפשים בחודשי הקיץ מסלולי הליכה הכוללים גם מים. בשמורה עצמה עובר נחל דן, הנחשב לנחל השופע ביותר מבין נחלי הצפון. הוא מתחיל במעיין עין דן, שבו נביעה חזקה מאד וכולל, בהמשך, את שמורת דן עצמה עד החיבור עם נחל שניר ועם הבניאס. השבילים שלאורך נחל דן הם שבילים קלים ונוחים מאד להליכה ולכן יכולים להתאים גם למשפחות עם ילדים. הם עוברים בין חורש עשיר ועצי יער רבים, וגם דרך פלגי מים שמקררים את הגוף בימים החמים. יש לאורך המסלול בריכות שכשוך מקסימות וצמחייה שופעת.

טיול בנחל יהודיה
זהו אחד המסלולים היפים ביותר בצפון, אך יש לקחת בחשבון שמדובר במסלול הליכה ארוך המתאים בעיקר למטיבי לכת. הוא כולל חצייה של בריכות עמוקות ותצפיות נהדרות. אפשר לבחור במסלול הליכה המתמקד בנחל זוויתן העליון הארוך, מסלול לא מעגלי שנמשך כ – 5 שעות או לבחור במסלול המתמקד בנחל זוויתן עליון קצר, שנמשך כשלוש שעות והוא מעגלי. אפשרויות נוספות הן מסלול תחתון, שאורכו כ – 6 שעות וכולל גם את בריכת המשושים או מסלול יהודיה עליון, מסלול מעגלי הנמשך כ – 3 שעות.