טיפים לזוגיות שתרגיש כמו חופשה כל החיים20/05/2016

אחת הבעיות ממנה סובלים זוגות רבים היא חוסר היכולת לבנות אמון – הדבר נובע מסיבות שונות ומשונות לעיתים ויכול להעיב על הקשר בין בני הזוג ואף להיות הגורם העיקרי לפירוקו בסופו של יום. בסיקור מיוחד זה ננסה להסביר לא רק מה הם הסיבות לאובדן האמון בין בני זוג אלא גם כיצד אפשר לבנות את האמון בצורה נכונה ומתאימה באמצעות טיפים מיוחדים.

ראשית נציין ונאמר כי לא יכולה להתקיים שום מערכת יחסים טובה בלי אמון בין הצדדים. לא משנה אם מדובר במערכת עסקית, מערכת זוגית, יחסים דיפלומטיים וכו', אמון הוא הנדבך הראשון והחשוב מכל לקשר בין צדדים שונים - לכן החשיבות בבנייתו לאורך זמן. לזמן יש משמעות עצומה בבניית אמון משתי סיבות עיקריות: האמון נבנה לאורך זמן ולא ביום אחד, וכן ככל שחולף הזמן, במידה ואין אמון, הרי שהקרע בין הצדדים רק יכול להחריף. בנוסף הזמן, כידוע מרפא הכל, והוא יכול להיות גם זה שיגרום למצב של חוסר אמון לחזור לסיטואציה בה יש אמון מוחלט בין הצדדים.

הסיבות שבגללן אנשים מאבדים אמון בתוך מערכת יחסים הן רבות: זה עלול להיות קשור למטענים ישנים ממערכות יחסים ישנות אשר מקשות ליצור אמון מחודש; זה יכול להיות קשור לעובדה שבני הזוג יודעים שלצד השני היו בעבר בעיות של אמינות; זה קשור לאופן בו נוצר הקשר (למשל אם הקשר נוצר כתוצאה מבגידה בבני זוג אחרים) וזה קשור לאופן בו הקשר בנוי. לעיתים קרובות האמון מתרסק בגלל מעשה או אפילו אמירה סתמי למדי שמובילה לכך.

בונים אמון מחדש

בשביל להתגבר על מצבים שכאלה, יש צורך לבנות את האמון מחדש באמצעות שורה של צעדים, כאשר במקרים מסוימים אף כדאי להיעזר בתיווך של צד שלישי לשם כך – חברים, מכרים, בני משפחה וכמובן גורמים מקצועיים כמו גישור או ייעוץ מיוחד לזוגות. עצם ההחלטה ללכת לייעוץ שכזה מוכיחה ששני הצדדים רוצים לתקן את הפגיעה שנוצרה אצלם, כאשר מנגד הייעוץ כשלעצמו אמור לעזור בהחזרת האמון באמצעות טיפול שמביא לשולחן את הצרכים והאינטרסים של שני הצדדים.

כמו כן על מנת לנסות ולבנות אמון בין הצדדים, כל אחד צריך בנפרד ושניהם ביחד, לבצע שורה של מהלכים כשהבסיס להכל הוא הידברות מלאה בין הצדדים, בלי להסתיר דבר, לומר הכל ובצורה כנה. בנוסף שני הצדדים צריכים לבצע מהלכים מעשיים, אם זה אומר לנתק קשרים ישנים שהפריעו בקשר, לבלות ביחד, לצאת לחופשות זוגיות ורומנטיות בתדירות גבוהה, ליהנות מחיי הזוגיות כמה שאפשר ולהוכיח שהרגלים אשר גרמו לפגיעה באמון השתנו, ובאופן כללי להוכיח שאכן יש רצון עז בשינוי.

בסיכומו של דבר, אם שני הצדדים מעוניינים במערכת יחסים בריאה וטובה עליהם לבנות אמון מתחילת הדרך וכן לעבוד עליו במשך כל התקופה שהם ביחד - רק כך הם יוכלו ליהנות זו בחברה זה לאורך כל החיים, עד יומם האחרון